Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Krętogłów afrykański (Jynx ruficollis)
Systematyka
rząd: dzięciołowe (Piciformes)
rodzina: dzięciołowate (Picidae)
gatunek: krętogłów afrykański (Jynx ruficollis)
Charakterystyka/morfologia.
Gatunek opisany przez niemieckiego przyrodnika Johana Georga Waglera w 1830 roku. Krętogłów afrykański to ptak o smukłej budowie ciała, nieco większy od jego euroazjatyckiego odpowiednika. Długość ciała 19 cm, w tym ogon 7,3 cm, dziób 1,9 cm. Samce ważą 52-59 g, samice są lżejsze, ich waga dochodzi do 52 g. Maskujące upierzenie o urozmaiconym wzorze, z przewagą barwy brązowej i szarości, jest jednakowe u obu płci. Wierzch ciała szarobrązowy, sterówki w nierówne czarne pasy Wierzch i boki głowy z przewagą koloru szarego, policzki w drobne czarno-białe prążki. U niektórych osobników, przez środek głowy, szyi i grzbietu biegnie wąski mniej lub bardziej wyraźny pasek czarnych piór. Spód ciała jaśniejszy, żółtawy z kontrastującą czerwienią gardła, piersi, piór nad skokiem i pokryw podogonowych. Na spodzie ciała drobne czarne kreskowanie. Dziób szary, u nasady żółty, oczy brązowe. Nogi szare, dwa środkowe palce skierowane do przodu ułatwiają chodzenie po pniu drzewa. Pióra ogona są u tego dzięcioła bardziej miękkie niż u innych dzięciołów. Dlatego rzadziej widać go w pozycji pionowej na pniu drzewa. Lot falisty, podobnie jak wielu innych dzięciołów.
Biotop/ preferencje pokarmowe.
Ptak osiadły. Żyje w Kamerunie, Nigerii, Sudanie, Ugandzie, Etiopii, Kenii, Gabonie, Angoli i Republice Południowej Afryki. W zależności od występowania wyróżniono trzy podgatunki, które różnią się większą lub mniejszą ilością czerwonego upierzenia. Obszar występowania szacowany jest na 1,6 miliona km 2. Zasiedla zadrzewione sawanny, plantacje, ogrody, brzegi lasów. Spotykany na wysokości do 3000 m n.p.m. Pożywienie w przeważającej części stanowią różne gatunki mrówek, ich larwy i poczwarki. Zjada także termity. Długi lepki język ułatwia chwytanie pożywienia.
Rozwój osobniczy.
Okres lęgowy trwa od września do lutego, jego szczyt przypada na październik. Krętogłów nie wykuwa samodzielnie dziupli, zajmuje dziuple po innych ptakach, naturalne otwory w pniach i budki lęgowe. Samica składa 3-4 jaja, czasami nawet do sześciu. Inkubacja trwa od 12 do 15 dni. W wysiadywaniu jaj i karmieniu piskląt biorą udział oboje rodziców. Pokarm piskląt stanowią mrówki w różnych stadiach rozwoju. Zagrożone młode pozorują węża wyciągając szyję kręcąc głową. Młode są w pełni opierzone po 25-26 dniach od wyklucia. Wkrótce po opuszczeniu gniazda stają się samodzielne. Bardzo często krętogłowy afrykańskie wyprowadzają dwa lęgi.
Status gatunku
Brak danych o wielkości populacji. Gatunek nie jest uważany za zagrożony.
Przygotował: Jan Ławicki
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.