Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej

Aby skorzystać z pełnej wersji serwisu Zarejestruj się

Biegus rdzawy (Calidris canutus)

Systematyka
rząd: siewkowe(Charadriiformes)
rodzina: bekasowate(Scolopacidae)
gatunek: Biegus rdzawy (Calidris canutus)

Charakterystyka/ morfologia
Największy ze wszystkich biegusów. Krepy, przysadzisty z prostym dziobem.. Dziób krótszy niż u biegusa zmiennego. W szacie godowej ceglastordzawy, w spoczynkowej szary. Młode także szare, początkowo z łososiowym nalotem na piersi, na płaszczu subtelny , łuskowaty wzór, utworzony przez jasne brzegi piór podkreślone czarnym paseczkiem przedkońcowym. Po jesiennym pierzeniu, w pierwszej szacie zimowej, podobny do dorosłego. Nogi oliwkowe, u dorosłych nieco ciemniejsze. Pokrywy ogona uderzająco białe , jednakże z falistymi, czarnymi prążkami i szarymi chmurkami. W czasie godowym spód rdzawoczerwony. W locie długoskrzydły, z wąskim białym paskiem skrzydłowym, białym kuprem i szarym ogonem.
Długość ciała ok. 26-27 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 49-52 cm waga ok. 80-200 g

Biotop/ preferencje pokarmowe
Gatunek arktyczny. Zamieszkuje tundrę z dużą ilością traw, zazwyczaj w pobliżu morskiego brzegu. Zimuje na wybrzeżach Europy Zachodniej dalej na południe, aż do Afryki, w strefie pływów. Do Polski zalatuje sporadycznie. Żywi się drobnymi skorupiakami, małżami i owadami jednak w przypadku niedoborów żywności zjada również rośliny.

Rozwój osobniczy
Gnieździ się w najdalej na północ wysuniętych okolicach Grenlandii, Islandii Azji. Gniazdo zakład na tundrze na ziemi, albo na skalnym występie, w trawie , grubo wysłane porostami. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, Składa w czerwcu- lipcu 4 zielonkawoszare jaja z ciemnymi plamami. Jaja wysiadywane są przez 21 dni przez obydwoje rodziców. Pisklętami opiekuje się wyłącznie samiec. Przeloty wiosenne przez Polskę od końca kwietnia do połowy czerwca, jesienne od lipca do października.

Status gatunku
W Polsce pojawia się w przelotach i jedynie na wybrzeżu Bałtyku., w głębi kraju obserwowany wyjątkowo. Objęty jest ochroną gatunkową.

Przygotowała: Wanda Kula