Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej

Aby skorzystać z pełnej wersji serwisu Zarejestruj się

Aktualności

Paweł Niemiec - W hołdzie Hałdzie

 

W hołdzie Hałdzie to szczególna wystawa fotograficzna Pawła Niemca, prezentująca faunę hałdy węglowej w Katowicach-Kostuchnie, podaną w industrialnym sosie przemysłowych pejzaży. Na wystawę składa się 40 wyselekcjonowanych fotografii (format odbitek 50 x 70cm), wykonanych w latach 2009 – 2014. Autor zadbał też o edukacyjny aspekt ekspozycji.

Hałda nikomu nie kojarzy się z pozytywnymi doznaniami estetycznymi, ale okazuje się, że stereotypowe wyobrażenia mogą zostać obalone.

- Najczęściej spacerujemy w okolicach domu. Mój leży kilkaset metrów od tak zwanej Hałdy. Jak każdy nowicjusz, postrzegałem Hałdę jako wyniesienie surowe i niegościnne. Swoistą przyrodniczą tabula rasa, pozbawioną większych walorów. Fauna Hałdy jest jednak jak cebula czy disnejowski ogr. Odsłania swoje kolejne warstwy-tajemnice sukcesywnie, choć dość niechętnie. Jej poznanie wymaga czasu i szczęścia, bo spora część zamieszkujących ją gatunków zwierząt tworzy nieliczne populacje, bądź prowadzi skryty tryb życia – pisze Paweł Niemiec i dodaje: Ze względu na świeży charakter hałdy w Kostuchnie, nie prowadzono tu badań naukowych, a jeśli kiedyś teren ten stanie się obiektem rekreacyjnym - nie będzie już czego badać. Zapraszam więc, póki czas, na fotograficzną wycieczkę po tym swoistym teatrze przyrody.

Paweł Niemiec - rocznik 1975. Zajmuje się genetycznymi aspektami miażdżycy. Pasjonat fotografii, entomologii behawioralnej i przyrody Polski, szczególnie okolic Katowic, w których mieszka. Od 2008 roku członek Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP). Zdobywca tytułu fotografa roku 2013, Okręgu Śląskiego ZPFP. Jeden z laureatów prestiżowego konkursu International Federation of Wildlife and Nature Photography w roku 2014.

Galeria autorska: www.pawelniemiec.pl  

e-mail: info.pawelniemiec@gmail.com

 

Kurator: dr Jacek Betleja 

Wernisaż: 12.09. 2014, godz. 18.00

Czas trwania: 13.09 – 19.10. 2014

Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom

 

To tyle materiałów prasowych, teraz coś od autora. Żeby Was zachęcić do odwiedzenia mojej wystawy załączam poniżej kilka zdjęć. Nie mogę jej jednak już dzisiaj spalić, dlatego są to fotografie z cyklu hałdzianego, które z kilku przyczyn nie weszły do ekspozycji, z wyjątkiem tej z zimowymi muszkami w locie. Zapraszam serdecznie wszystkich TFP-owców z bliższej i dalszej okolicy

Paweł

 

 

 

 

 

 

 Komentarze

Ilość komentarzy: 3

Krzysztof Stępień (wacek)

Paweł robi piękne zdjęcia, z pewnością warto wybrać się na wernisaż jego prac.

2014-09-07 16:48:32

Paweł Niemiec (delog)

Dziękuję Krzyśku za komentarz ;=) "W hołdzie Hałdzie" jest dokumentem, z założenia. Jest to z jednej strony wgląd w ciekawy, nowatorski dla przyrody ekosystem, z drugiej strony kontrapunkt dla wypraw fotograficzno-faunistycznych. Jak wielu z nas, zjeździłem niemal całą Polskę za tzw. interesującymi gatunkami. Okazało się, że na miejscu jest lepiej ;=) Jeszcze raz zapraszam na wystawę, którą można oglądać do 19 października. Paweł

2014-09-13 13:12:12

Rafał Makszyński (max)

Gratuluje wystawy Pawle ,szkoda że tak daleko mam do Bytomia

2014-10-03 22:36:17

Pozostałe aktualności