Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej

Aby skorzystać z pełnej wersji serwisu Zarejestruj się

Aktualności

Album „Bocian”

Na początku roku 2012, po kilku miesiącach intensywnych prac edytorsko –wydawniczych ukazał się album pt. „Bocian”. Wydawnictwo to zostało przygotowane przez znanego wielu osobom przyrodnika Ireneusza Kaługę. Autor, od kilkunastu lat zajmuje się badaniami i czynną ochroną ptaków, a zwłaszcza bociana białego. Koordynował wiele projektów ochroniarskich np.: „Aktywna ochrona płomykówki i nietoperzy w obiektach sakralnych w Polsce”, „Ochrona bociana białego na Nizinie Mazowieckiej”, „Przyrodnicy oraz służby energetyczne Polski, Ukrainy i Białorusi na rzecz ochrony bociana białego”.
Album przedstawia około 160 fotografii bocianów, które w sposób chronologiczny zostały pogrupowane w 6 działach tematycznych. Najważniejsze działy to: „Polska, bocianie królestwo” pokazujący nasze bociany w różnych nie typowych sytuacjach, czy ciekawy dział pt. „Sejmiki” w którym znalazły się stada bocianów podczas przygotowań do odlotu.
Każdy dział zaczyna się, krótkim nie odciągającym uwagi czytelnika opisem, po którym następuje seria pięknych
fotosów. Szczególną wartość mają fotografie wykonane przez autora w latach 2010 – 2011 prezentujące gniazda z sześcioma młodymi bocianami. Takich gniazd nie uda się zaobserwować przeciętnemu obserwatorowi ptaków, a autorowi udało się wykonać wspaniałe zdjęcia dokumentujące tę wyjątkową sytuację.
Uwagę wszystkich czytelników albumu, przykuwają fotografie wykonane w roku 2010, w Izraelu.
Na przełomie sierpnia i września autor zrobił tam całą serię unikalnych zdjęć które będą z pewnością publikowane w wielu wydawnictwach. Absolutnym przebojem stały się już fotografie ptaków nocujących na urządzeniach do nawadniania pól, wśród których odnotowano również polskie bociany. Wielkim atutem wydawnictwa jest również fakt, że zostało ono przygotowane w czterech wersjach językowych. Dzięki temu wiedza o polskiej przyrodzie może być popularyzowana w krajach, gdzie jest znany język angielski. Z myślą o przyrodnikach oraz miłośnikach bocianów ze wschodu i zachodu, całość została przetłumaczona również na język rosyjski oraz niemiecki.
Było to przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, bowiem wydawnictwo cieszy się wielką popularnością i trafiło już do Holandii, Niemiec, a w najbliższym czasie trafi na Białoruś, Ukrainę i do Rosji.

 

Wszystkim miłośnikom przyrody gorąco polecam i rekomenduję album„Bocian”.
Jego lektura to wielkie doznanie estetyczne.
  Dr Zbigniew Kwieciński

 


Książka do nabycia w  sklepie 


 przyrodnicze.pl


 Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Pozostałe aktualności