Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej

Aby skorzystać z pełnej wersji serwisu Zarejestruj się

Aktualności

Warsztaty Fotograficzne - Spotkanie z dziką przyrodą

Witamy Państwa serdecznie. Zajmujemy się organizacją i prowadzeniem warsztatów fotograficznych dla osób prywatnych i firm związane z fotografią przyrody, nie mamy na myśli fotografowania psów czy domowych kotków a otaczającą nas prawdziwą dziką przyrodę, ten czynnik odróżnia nas od innych podobnych na rynku przedsięwzięć. W obecnej dobie niemal, każdy może nabyć markowy sprzęt i próbować swych sił w tej trudnej dziedzinie. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy korpus i markowe szkło nie gwarantują jeszcze sukcesu a markowy sprzęt nie czyni z właściciela prawdziwego fotografa. Niezbędna do tego jest wiedza i ogromne doświadczenie. Należy zdać sobie sprawę, że fotografia przyrodnicza to także godziny wyczekiwania, to próba nie tylko pomysłowości czy usprzętowienia, ale przede wszystkim naszej charyzmy, zacięcia i zamiłowania do świata dzikiej przyrody. W tym miejscu chcielibyśmy przestrzec Państwa przed niekompetentnymi organizatorami podobnych warsztatów które są prowadzone przez osoby mające niewiele wspólnego z fotografia a jeszcze mniej z prawdziwą przyrodą. Fotografia przyrodnicza rządzi się swoimi prawami i należy ich bezwzględnie przestrzegać w innym przypadku przekazywana uczestnikom warsztatów amatorska „jałowa wiedza” w dalszym ciągu nie pozwala samodzielnie szlifować własnego warsztatu i świadomie wykorzystywać sprzętu fotograficznego w terenie. Samo wyjście w teren z fotografem ślubnym lub innej maści fotografem amatorem niestety nie wystarcza - należy uczestnika przygotować na samodzielne obcowanie z przyrodą aby nauczył się wśród niej efektywnie pracować i odpoczywać. 

Wychodząc niejako naprzeciw potrzebom przyszłych adeptów fotografii przyrodniczej i nie tylko, prowadzę całoroczne warsztaty, które mają za zadanie przygotować przyszłych foto przyrodników do kontaktu z dziką przyrodą. Warsztaty fotograficzne przeznaczone są zarówno dla amatorów, zawodowych fotografów jak i filmowców, którzy szukają szczególnych gatunków, a być może i nietypowych ujęć. Na tych warsztatach nauczę Państwa właśnie tej trudnej sztuki. Zdradzę arkana warsztatu, techniki jak i zasad jakimi powinien kierować się przyszły foto przyrodnik. Poznacie Państwo zawiły gąszcz wiedzy przyrodniczej, sztuki kamuflażu, cierpliwości oraz etyki. Zajęcia organizowane są w sposób bezpieczny, zarówno dla uczestników, jak i otaczającej ich przyrody. Uczestnik pod okiem specjalisty poznaje techniki fotografowania, sztukę kamuflażu, czy też inne sposoby na udaną fotografię. Z wieloletnich obserwacji wynika, że uczestnicy bardzo szybko opanowują arkana fotografii, jak i też przyswajają sobie konieczną wiedzę na temat przyrody. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwala w szybkim czasie samodzielnie z sukcesem fotografować dziką przyrodę. W niektórych przypadkach warsztaty fotograficzne prowadzone są ze specjalnie przygotowanych ukryć tzw. "czatowni". Stanowiska takie pozwalają zarówno na obserwację, jak i fotografowanie dzikich zwierząt w naturalnym środowisku, nie zakłócając przy tym ich naturalnego cyklu. Warsztaty przygotowane są w dwojaki sposób: warsztaty indywidualne - maksymalnie trzy osoby + przewodnik oraz dla zorganizowanych grup (firmy) maksymalnie 30 osób + trzech przewodników. Zajęcia prowadzone są w bardzo atrakcyjnych pod względem przyrodniczym zakątkach Warmii i Mazur. Dla uczestników zorganizowane jest zakwaterowanie oraz wyżywienie*.

Warsztaty indywidualne odbywają się w warunkach terenowych i uczestnicy zapoznają się z różnymi aspektami fotografii przyrodniczej:

  • Istota fotografii przyrodniczej
  • dobór sprzętu fotograficznego
  • prawo i etyka fotografa przyrody
  • wykorzystanie warunków oświetleniowych
  • sztuka kamuflażu: ukrycia, kamuflaż osobisty, czatownie itp.
  • sztuka komponowania obrazu (głębia ostrości, kompozycja, perspektywa)
  • zagadnienia wstępnej obróbki zdjęć

Zajęcia zależne są od pory roku i warunków panujących w przyrodzie. Są zróżnicowane pod względem prezentowanych metod, jak i czasu trwania od jednego do kilku dni. Nauka odbywa się w trudnych warunkach terenowych, a zatem podstawowe przygotowanie terenowe, w tym ciepła odzież i odpowiednie obuwie w okresie jesienno-zimowym są wymagane. 

Warsztaty indywidualne : - 250 zł / osoba / dzień warsztatów podana cena nie dotyczy zorganizowanych grup oraz obcokrajowców** Cena nie obejmują wyżywienia, dojazdu i noclegu. Ze względu na duże zainteresowanie terminy ustalane są indywidualnie z co najmniej trzy tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: +48 889-354-741

Jedynym warunkiem rezerwacji terminu jest dokonanie przelewu na wskazane konto, uprzejmie proszę w tytule przelewu podać nazwisko oraz datę spotkania np. Kowalski Jan 20-24/11/2009. Na wszelkie poniesione koszty możliwe wystawienie faktury. Zbigniew Maćko PKO SA 82124016041111001024405691

zbigniewmacko(#)home.pl lub 40569749(#)pro.onet.pl . Uprzejmie proszę zapoznać sie z warunkami oraz terminami warsztatów. Więcej informacji uzyskacie Państwo dzwoniąc pod wskazany numer telefonu lub pisząc na wymienione adresy e-mail.

* Dotyczy zorganizowanych grup oraz obcokrajowców. ** Ceny dla zorganizowanych grup i obcokrajowców są indywidualnie negocjowane.

Częste pytania :

1. Mam niewielkie doświadczenie czy nauczę się fotografować? Odp. Spory odsetek ludzi uczestniczących w warsztatach to ludzie mało doświadczeni, zdarzają się też osoby które niedawno zakupiły swój pierwszy aparat fotograficzny wiec tego typu obawy są bezpodstawne. Prowadzący szybko wytłumaczą różne zależności i wykażą sposoby jak to robić aby to robić w pełni świadomie i z dużym powodzeniem. Duża część uczestników po odbyciu tego typu warsztatów szybko działa samodzielnie a niektórzy robią znakomite postępy. Fotografia przyrody to specyficzny rodzaj fotografii tu nie wystarczy posiadać sprzętu i studia, trzeba wykazać się również sporym zaangażowaniem cierpliwością ale i pomysłowością.

2. Co jest celem fotograficznym na warsztatach? Odp. Fotografujemy szeroko rozumiana przyrodę od ptaków czy ssaków począwszy na pejzażu skończywszy tak naprawdę pole manewru jest nieograniczone zdarzają się warsztaty poświęcone tylko fotografii owadów czy roślin. Staramy się jednak spełnić oczekiwania uczestników, którzy mają już wyrobiony tor własnej fotografii, czyli dla ptasiarzy będą to oczywiście ptaki dla innych będą to owady. Jedynym ograniczeniem to, że nie fotografujemy na działce i ogródku, staramy się fotografować dzikie żyjące gatunki zdarza się jednak na innych podobnych warsztatach, że z braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia prowadzących uczestnicy fotografują psy i kotki, bo sami prowadzący dzikiego jelenia czy dzika nigdy nie spotkali.

3. Czy na warsztatach zrobię ciekawe ujęcia np. ptaków? Odp. Fotografia ptaków to chyba jedna z najbardziej skomplikowanych dziedzin fotografii przyrodniczej, aby wykonać dobre ujęcia ptaków musi być spełniony szereg warunków. Niestety wiąże się to z niejednokrotnym wielogodzinnym oczekiwaniem w odpowiednich kryjówkach czy stosowaniu przemyślnych metod, aby takie fotografie wykonać. Chciałbym przestrzec, że w prawdziwej dzikiej przyrodzie takiej pewności nigdy nie ma i jeśli ktoś zapewnia, że jest inaczej jest po prostu kłamcą. Można zwiększyć swoje szanse przez stosowaniem różnego rodzaj zabiegów, ale tej pewności w dalszym ciągu nie ma. Generalnie na warsztatach nie chodzi o wykonanie konkursowych ujęć a o naukę obsługi sprzętu kompozycji kadrów i całej otoczki z fotografią związanych. Po naszych warsztatach uczestnicy szybko nabierają własnego doświadczenia i mają szerokie pole manewru aby fotografować samodzielnie. Jednak na naszych warsztatach rzadko się zdarza, aby uczestnicy nie wykonali zadowalających ujęć.

4. Ile razy musiała bym uczestniczyć w takich warsztatach, aby osiągać dobre wyniki? Odp. Tu nie chodzi o ilość a o jakość merytoryczną zajęć często uczestnicy tak naprawdę otwierają oczy na przyrodę po jednym dniu takich warsztatów. Uczestnicy przeważnie mają inne wyobrażenie o fotografii przyrodniczej, ale za to mają już swoje cele fotograficzne. Staramy się ich ukształtować i nakierować na właściwe działania tak by własne cele zrealizowali, nie dążymy do uzależnienia uczestników od naszych warsztatów, na których robią ciekawe zdjęcia a zostawieni sami po prostu sobie nie radzą. Zdaje sobie sprawę ze to nie przychodzi z dnia na dzień, ale zapewniam, że już po jednej wizycie zmienia się dla nich prawie wszystko. Częstymi gośćmi są ludzie, którzy starają się fotografować przyrodę już szereg lat niestety z mizernym skutkiem, takie warsztaty szybko pozwalają na szlifowanie warsztatu a co za tym idzie własnym szybkim rozwojem. 

5. Widziałem ofertę innych warsztatów fotograficznych dlaczego mam wybrać akurat te? Odp. Jeśli chodzi o warsztaty fotografii przyrodniczej, bo tylko tu o nich mowa liczy się głównie wartość merytoryczna oraz doświadczenie i wiedza prowadzących nie wyobrażam sobie prowadzenia warsztatów przez osoby, które są do tego nieprzygotowane, próbują wraz z nabyciem mizernego doświadczenia fotograficznego i przyrodniczego uczyć innych tego zajęcia. Niestety tak się nie da tego zrobić, aby przekazać wiedze i część doświadczenia trzeba być samemu do tego odpowiednio przygotowanym. Nie ukrywajmy, że „nowi fotografowie” są bardzo narażeni na wszelkiego typu manipulacje i zabiegi marketingowe prowadzące tylko do jednego celu a mianowicie wykonania przelewu. Ich wiedza i doświadczenie nie pozwala na uwiarygodnienie i weryfikacje kompetencji prowadzących przykro mi to mówić, ale zdarzają się na tym polu spore manipulacje i w tym miejscu o nich uczciwie mówię, jako ostrzeżenie. Zdarzają się warsztaty poświecone niewiadomo, jakim celom a prowadzący opowiadają często bajki przekazywane z ust do ust na tematy przyrodnicze odwołują się do przeszłości dawnego sprzętu i dawnych autorów, jako wzorów do naśladowania. Dziś w dobie rewolucji technologicznej należy nauczyć się w pełni wykorzystywać technologię a dawne dzieje fotograficzne odłóżmy już do historii. Osobiście nikogo nie nakłaniam do naszych warsztatów jednak wiem, że czy prędzej czy później do nas trafi, jeśli rozsądnie i przyszłościowo myśli o fotografii przyrodniczej. Co do warsztatów fotografii przyrodniczej trzeba zrozumieć ze to nie zaczyna się i nie kończy na wyjściu na łąkę kolo miasta i fotografowaniu wszystkiego, co podjedzie pod obiektyw trzeba to robić świadomie i wybierać sobie cel naszych fotograficznych celów.

6. Co trzeba zabrać na takie warsztaty? Odp. Oczywiście uzależnione jest to od pory roku ciepła odzież i odpowiednie obuwie są koniecznością, często zdarzają się zimne letnie poranki i na to trzeba być przygotowanym. Trzeba zabrać sprzęt, jakim się dysponuje statyw oraz termos na herbatę czy kawę. W zależności od terenu często potrzebne są wodery gumacze itp. Takie rzeczy omawiane są tuż przed przyjazdem, warto jednak zabrać atlas zwierząt lornetkę. Wszystko przeszkadzające w marszu można oczywiście pozostawić na kwaterze tak by przemieszczać się w terenie w miarę wygodnie.

7. Na ile dni najlepiej się wybrać na indywidualne warsztaty? Odp. Ze względu na wyniki zdecydowanie wole warsztaty 2-3 dniowe, często zdarza się, że pogoda nam nie sprzyja lub różnego nieprzewidziane zbiegi okoliczności popsują dzień zdjęciowy.

8. Jeśli na warsztatach będzie paskudna pogoda? Odp. Ładna znaczy słoneczna pogoda nie jest dla nas sprzyjająca zdecydowanie wole pochmurna pogodę a nawet deszcz niż ostre świecące słońce. Pamiętajmy, że fotografia to zawiła sztuka malowania obrazów światłem i w ogromnej mierze powstałe fotografie zależne są właśnie od pogody.

9. Czy zapewnia Pan kwaterę i wyżywienie? Odp. Tylko na warsztatach grupowych w cenę wliczone jest zakwaterowanie i wyżywienie. Na warsztatach indywidualnych wyżywienie i zakwaterowanie jest we własnym zakresie oczywiście pomagamy się zakwaterować za rozsądną cenę. Mamy zaprzyjaźnione gospodarstwa agroturystyczne, które chętnie zaopiekują się kursantami i od dłuższego czasu to czynią.

10. Skąd taka nie inna cena warsztatów? Odp. Prowadzimy normalną działalność gospodarcza, płacimy podatki i przeróżne dodatkowe koszty wiec w cene wliczone jest nie tylko wynagrodzenie prowadzącego, na cenę składa się wiele czynników, aby z sukcesem fotografować teren musi być odpowiednio przygotowany. Aby zapewnić duże prawdopodobieństwo sukcesu fotograficznego trzeba wykonywać zabiegi długo przed pojawieniem się kursantów i po ich wyjeździe, aby przygotować stanowiska dla przyszłych uczestników warsztatów tak więc o cenie decyduje dodatkowo paliwo i wiele innych kosztów z tym związanych.

11. Widziałem ofertę tańszych podobnych kursów fotograficznych? Odp. Słowo podobnych gra tu olbrzymią różnicę ! Niestety część uczestników uczestniczyła już w podobnych warsztatach nie byli zadowoleni z efektów czy programu wiec skierowali się do nas gdzie dopiero poznali prawdziwą fotografię przyrodniczą. Bardzo łatwo jest wydać nawet niewielkie pieniądze na podobne warsztaty i tak naprawdę to pieniądze wyrzucone w błoto. Jesteśmy na rynku już dłuższy czas i do tego czasu nie spotkałem jeszcze podobnych w pełni wartościowych warsztatów fotograficznych. Irytują mnie widywane od czasu do czasu oferty takich warsztatów prowadzonych przez absolutnych amatorów lub fotografów którzy nie mają bladego pojęcia o przyrodzie w ich mniemaniu przyroda to tylko trawa i kwiatki na łące czy wstające , zachodzące słonko. W żaden sposób nie mamy zamiaru z nimi konkurować o klienta. Uczestnik który wie czego potrzebuje wybierze bardzo odpowiedzialnie i rozsądnie.

12. Jak najlepiej się przygotować do takich warsztatów? Odp. Zdecydowanie wolę ludzi bez przygotowania często się zdarza, że po przeczytaniu wątpliwej wartości merytorycznej książek czy artykułów lub uczestnictwa w róznego rodzaju "kursach przyrodniczych" ludzie mają trochę dziwnych naleciałości i ciężko ich „naprostować” do normalnego stanu.

13. Czy musze się jakoś specjalnie ubierać? Odp. Zdecydowanie tak odpowiedni ubiór pozwala być niezauważalnym terenie a co za tym idzie łatwiej się do naszego celu zbliżyć, oczywiście ubiór musi być odpowiednio ciepły w zależności od pogody oraz najlepiej aby był cichy znaczy nieszeleszczący ten dźwięk robi spory hałas w terenie. Tylko w wypadku korzystania z tzw „czatowni” strój nie ma znaczenia, bo i tak uczestnik przez dzikich modeli jest niedostrzeżony.

14. Jestem osobą starszą czy poradzę trud takich warsztatów? Odp. Wielokrotnie zdarza się, że uczestnikami są ludzie w „sile” wieku dla nich jest mamy specjalną procedurę postępowania i w żaden sposób nie narażamy ich na czasami bardzo trudne warunki atmosferyczne. Organizujemy to w taki sposób, aby poradzili sobie z tematem bez żadnych komplikacji w miarę możliwości wygodnie i spokojnie. fot. opis

15. Zależy mi na pewnym gatunku ptaka czy jest szansa na wykonanie właśnie tego gatunku? Odp. Z większością polskich gatunków ptaków mamy spore doświadczenie wiec szanse są dość duże na wykonanie zadowalających ujęć. Jednak niektóre gatunki na terenach Warmii i mazur nie występują a co za tym idzie zmieniamy lokalizacje warsztatów i organizujemy ją w terenach gdzie ten wybrany gatunek występuje, jednak robimy to na specjalne zlecenie.

16. Czy mogę liczyć na indywidualne traktowanie i pomoc? Odp. Zdecydowanie tak, dlatego też organizujemy właśnie warsztaty indywidualne. Chociaż dopuszczamy możliwość uczestnictwa do trzech osób jednocześnie na warsztatach indywidualnych nie zawsze tak jest. Zdarza się często, iż kursanci zdając sobie sprawę ze swoich niedoskonałości warsztatu decydują się z różnych przyczyn na kameralne warsztaty poświecone tylko jednej osobie. Wówczas prowadzący skupia na niej swoją uwagę wyłapuje błędy i szybko stara się je z kursantem korygować.

17. Fotografowanie fotografowaniem, ale co dalej z moja fotografią? Odp. Na warsztatach dowiecie się Państwo jak dalej postępować z wykonaną fotografia jak w odpowiedni sposób ja obrobić przygotować ja do druku czy zorganizować własną wystawę czy publikacje.

18. Kiedy najlepiej wybrać na warsztaty chodzi porę roku? Odp. Każda pora roku ma swoje uroki, dlatego prowadzimy całoroczne warsztaty fotograficzne. Ludzi którzy nie lubią marznąć zapraszam wiosną latem czy jesienia, celów do fotografi napewno nie zabraknie a można to zdecydowanie mniejszymi trudami dla nich zrobić.

19. Z ilu osób składa się zespół prowadzących i jakie macie doświadczenie w organizacji takich warsztatów? Odp. Cały zespół składa się z trzech przewodników i czterech osób prowadzących zajęcia teoretyczne na potrzeby warsztatów zbiorowych, to wysokiej klasy specjaliści z ogromnym doświadczeniem fotograficznym i przyrodniczym to członkowie TFP oraz ZPFP ,laureaci wielu prestiżowych konkursów i autorzy wielu publikacji przyrodniczych. W skład zespołu wchodzą również w zależności od sytuacji ludzie np. pracownicy parku czy straży leśnej. Odpowiedni zespół ludzi uruchamiany jest w zależności od zlecenia oraz uzależniony jest od ilości kursantów uczestniczących w takich warsztatach. Jesteśmy w stanie zorganizować taki kurs w każdym miejscu o ile dysponować będziemy odpowiednia sala do wykładów. Organizujemy takie warsztaty na potrzeby różnych firm i instytucji wszelkie szczegóły uzgadniane są ze zleceniodawcą.

www.zbigniewmacko.pl


 Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Andrzej Szulczewski (Andrzej56)

Korzystalem z goscinnosci Zbyszka On mnie zarazil . To przez niego kupilem nowy obiektyw. Podczas pierwszego pobyty zobaczylem taki spektakl ze nawet jakbym zadnego zdjecia nie zrobil to i tak bylem zadowoly mimo okropnej pogody. Wiedza Zbyszka jest imponujaca i tylko dopinguje takich zoltodziobow do ciaglego podnoszenia kwalifikacji nie tylko w zakresie fotografii ale i wiedzy o przyrodzie. Napewno jeszcze nie raz odwiedze te wspaniale miejsce i poslucham jego opowiadan i rad Pozdrawiam Andrzej S

2014-04-03 20:18:45

Pozostałe aktualności