Zaloguj się

Nie pamiętam hasła
Nie masz konta? Załóż je
Członkostwo w portalu Towarzystwa Fotografii Przyrodniczej wiąże się z opłaceniem składki członkowskiej w wysokości 100 zł na rok. Konto staje się aktywne po zaksięgowaniu kwoty.

Co zyskujesz będąc członkiem naszego portalu:

-Dodawanie zdjęć do Forum w którym Twoje zdjęcia przejdą rzetelną i merytoryczną ocenę,
-Promocję Twoich zdjęć w Galerii TFP ( wizytówce portalu),
-Możliwość sprzedaży zdjęć w Fotoplatformie,
-Tworzenie fachowego Fotoatlasu ze zdjęć Twojego autorstwa,
-Promocja Twojej osoby i Twoich zdjęć w mediach społecznosciowych na Facebooku i Instagramie,
-Rabat dedykowany na zakupy sprzętu foto-video w sklepie Fotoforma,
-Rabat na warsztaty fotograficzne PolandWildlife,

Ponadto będąc Użytkownikiem naszego portalu zyskujesz mozliwość brania udziału w organizowanych przez nas konkursach fotograficznych, a także uczestnictwa w ciekawych plenarech fotograficznych.

Będąc aktywnym członkiem naszego portalu zyskujesz również możliwość brania udziału w organizowanych przez nas konkursach fotograficznych, a także uczestnictwa w ciekawych plenerach organizowanych zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju. Na plenerach można poznać innych Grupowiczów jak i podnieść swoje umiejętności fotograficzne.

Dołącz do najlepszych fotografów przyrodniczych w Polsce!

Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Dziękujemy za dodanie zdjęcia

Twoje zdjęcie zostało poprawnie dodane do forum

Zamknij

Dziękujemy za dodanie zdjęcia

Dostę do strony tylko dla zalogowanych

Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.

Zmień hasło

Edytuj profil

Zdjęcie profilowe

Informacje

Login
Hasło********Zmień
Imię i nazwisko
Typ konta
E-mailEdytuj
UlicaEdytuj
Nr. DomuEdytuj
MiastoEdytuj
Kod PocztowyEdytuj
Strona wwwEdytuj
TelefonEdytuj

O użytkowniku

Informacje o koncie

Data rejestracji
Data subskrypcji
Ostatnie logowanie

Ustawienia i prywatność

Ukryj dane osobowe dla zalogowanych użytkowników
Pokaż mój profil niezalogowanym użytkownikom
2011-04-11
4

Mateusz Moskalik - Pomysł na życie

Mateusz Moskalik

Pomysł na organizowanie wypraw przyrodniczo-fotograficznych powstał w mojej głowie kilka lat temu, jako sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli zainteresowań z pracą naukową. Z początku, jak sądziłem, niemożliwy do urzeczywistnienia plan, z czasem zaczął nabierać realnych kształtów. Los postawił na mojej drodze ludzi, dla których słowo Arktyka brzmi jak hasło do rozpoczęcia przygody, miłośników przyrody, poszukiwaczy ekstremalnych przeżyć, fotografów oraz ...sponsorów. Arktyka nie jest już nieznaną krainą, gdzieś na końcu świata. Dziś jest niemal na wyciągnięcie ręki, a jednak zaskakuje brak podstawowej wiedzy o przyrodzie, geografii czy historii rejonów polarnych. Pomimo tak łatwego dostępu do informacji ludzie wciąż mylą Arktykę z Antarktyką. Wcale nie rzadko zdarza mi się słyszeć, że w Arktyce żyją pingwiny. Stąd wziął się projekt organizowania wystaw fotograficznych o charakterze dokumentalno-edukacyjnym ukazujących różnorodność krajobrazów, bogactwo świata zwierząt i roślin, oraz przybliżających różne formy aktywności człowieka za kołem polarnym. Oprócz wystaw moją wiedzę przekazuję też w formie pisanej, poprzez prelekcje oraz organizowany Festiwal Polarny.
Wyprawy przyrodniczo-fotograficzne w rejony polarne organizuję wraz z innymi przyrodnikami i fotografami. Ich celem, poprzez zdobyte materiały obserwacyjne i fotografie, jest przybliżenie życia zwierząt rejonów polarnych w ich naturalnym środowisku. Większość z nas widziała te zwierzęta w zoo, ale niewielu wie, jak zachowują się na wolności. Postanowiłem więc opowiedzieć o zachowaniu tamtejszych zwierząt, a także pokazać miejsca, w których występują. Chcę raz na zawsze zerwać z błędnym stereotypem, że mroźna północna kraina lodu jest siedzibą pingwinów. Pingwiny żyją na południu, zaś Arktyka jest ostoją niedźwiedzia polarnego. Mam nadzieję, że poprzez zdjęcia zrobione podczas wypraw pokażę piękno dzikiej przyrody, przyczynię się do jej zrozumienia i wpłynę na jej większą ochronę.
Chcę pokazać życie kolonii ptaków, zarówno w miejscach lęgowych, jak i podczas zdobywania przez nie pożywienia. Trzeba wiedzieć, że większość ptaków morskich ma lęgi właśnie w rejonach polarnych. Gniazdują tam także liczne gatunków gęsi i kaczek. Ich ilości są wprost niezliczone. Niektóre kolonie liczą nawet setki tysięcy par.
W obu rejonach polarnych występują ssaki morskie, zarówno te, które żyją tylko w środowisku morskim jak wieloryby, orki, delfiny, jak i te, które żyją w obu środowiskach jak foki, morsy czy uchatki, tak zwinne w wodzie, ale ociężałe i nieporadne na lądzie. Nic więc dziwnego, że przed człowiekiem były zupełnie bezbronne i zostały prawie całkowicie wytrzebione.
Fascynuje mnie także roślinność tych rejonów. Nigdzie na świecie ich czas wegetacji nie jest tak krótki, a jednocześnie tak gwałtowny, bujny i różnorodny jak w tundrze. Czy potraficie sobie wyobrazić, że grzyby mogą być większe od drzew? Tam to jest możliwe. I wbrew pozorom środowisko roślinne nie jest w tym miejscu tak ubogie, jak by się to mogło wydawać.
Rejony polarne to nie tylko zwierzęta i rośliny. To, co od dziesięcioleci przyciąga naukowców i podróżników, to nieprzebyte i niezbadane przestrzenie pełne gór, lodowców i fiordów. Zmiany klimatyczne, o których tak głośno w ostatnich latach, tutaj uwydatniają się najdobitniej. Lodowce topnieją, zmienia się temperatura wody morskiej, ułożenie prądów mas wody i powietrza. To wszystko ma wpływ nie tylko na zmiany w środowisku polarnym, ale także w innych rejonach świata.
 
Każdą z wypraw chcę zorganizować w ciekawym terminie i poprowadzić taką trasą aby dotrzeć do najciekawszych miejsc. Mam ciągle wiele marzeń, które chcę zrealizować, stąd pewnie czeka mnie jeszcze wiele wypraw w takie rejony jak:europejska Arktyka -Skandynawia,Spitsbergen,rejony polarnej Azji - Syberia,Kamczatka,Wyspa Wrangla,Alaska,
arktyczna Kanada,Grenlandia,Antarktyda -zarówno sam kontynent jak i otaczające go liczne wyspy.


 
Mateusz Moskalik (ur.1978) - z wykształcenia fizyk, z zamiłowania fotograf i polarnik, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, pracownik w Zakładzie Badań Polarnych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi badania w zakresie glacjologii i sedymentologii. Jeszcze jako student został uczestnikiem XXVI Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen. Spędził ponad rok w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie prowadząc obserwacje sejsmologiczne i pomagając w obserwacjach środowiskowych. Od kilku lat niemal każdy sezon wiosenno-letni spędza na Spitsbergenie, łącząc działalność naukową z realizowaniem swoich pasji: fotografii, nurkowaniu i penetracji jaskiń lodowcowych. Głównym i ulubionym tematem jego zdjęć jest przyroda obszarów subarktycznych i arktycznych. Specjalizuje się w dokumentowaniu zachowań zwierząt w ich środowisku naturalnym. Równie chętnie fotografuje krajobrazy oraz działalność człowieka w rejonach polarnych. Od pewnego czasu chce także pokazać jak wygląda życie w bogatych wodach polarnych. Zdobywca nagród i wyróżnień na konkursach fotograficznych. Swoje fotografie publikuje w czasopismach o tematyce popularno-naukowej, przyrodniczej, turystycznej i fotograficznej. Do tej pory współpracował między innymi z następującymi magazynami: Wiedza i Życie, Ptaki Polski, Fotonatura, Zew Północy, Woliera, ExtremiumGlobtroter, Foto, Fotografia & Aparaty Cyfrowe, Foto-Kurier, Eurostyl, Nasze Morze oraz z serwisami internetowym geozeta.pl, onet.pl, Polska.pl. Współpracuje z producentami lub przedstawicielami producentów wyposażenia turystycznego i fotograficznego takich marek jak: Sigma, Lowepro, Giotto’s, Peli, Graff, Lexar.

Osiągnięcia:
  • liczne artykułów o tematyce fotograficznej, podróżniczo-geograficznej i przyrodniczej
  • trzy autorskie wystawy fotograficzne
  • udział w kilkunastu zbiorowych wystawach fotograficznych
  • nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych
  • zorganizowanie dwóch edycji Festiwalu Polarnego
  • liczne prelekcje w szkołach, na festiwalach turystycznych i fotograficznych, targach branżowych

Zdjęcia z archiwum M. Moskalika autorstwa: M. Jastrzębski, P. Opacian, J. Rosiek

Mateusz Moskalik  www.arktyka.org.plKomentarze
4
Krzysztof Stępień
2011-04-11 18:17:57

zazdroszcze wspomnien i przezyc

2011-04-21 17:54:52

Bardzo ciekawie napisany artykuł, zdjęcia które pokazujesz są bardzo fajne. p.s. czy sprzęt, którym fotografujesz pochodzi od sponsorów typu Nikon, Sigma, bo widziałem że fotografujesz dość drogim sprzętem? Pozdrawiam świątecznie, Andrzej

Małgorzata Stępień
2011-04-21 22:59:30

Bardzo fajny artykuł. Zdjecia 1-klasa

Mateusz Moskalik
2011-04-27 19:36:25

Właściwie wiekszość sprzętu jaki mam jest od sponsorów. Dodatkowo dodam, że większość tego co mam od sponsorów to sprzęt udustępniony tylko na wyjazdy. Tak więc po powrocie wszystko do zwrotu. I wole nie mysleć o jakiejś usterce.

Dołącz do grupy czołowych fotografów polskiej przyrody,

pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.

Dołącz teraz